اتصالات فولادی

  • اتـصـالـات کربـن استـیـل -Carbon Steel

عـمـلکرد اتصالات :

اتصالات کربن استیل از اتصالات با جنس فولاد هستند که برای متصل کردن لوله های فولادی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از لوله های فولادی تقریبا در تمامی صنایع استفاده می شود و برای متصل کردن خطوط لوله مختلف به اتصالات مخصوص آن ها نیز نیاز داریم. به همین جهت اتصالات کربن استیل نیز کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارند که در ادامه این متن به معرفی کاربرد ها و اهمیت آن ها خواهیم پرداخت. اتصالات کربن استیل برای به هم وصل کردن انواع لوله های فولادی به یکدیگر به کار می روند. اتصالات یکی از مهم ترین بخش های لوله کشی در تمامی صنایع به شمار می روند. معمولا آسیب پذیر ترین قسمت لوله ها بخش اتصال آن ها به لوله های دیگر است که از اتصالات استفاده می کنند. به همین دلیل در هنگام اتصالات کربن استیل باید توجه بسیار زیادی داشته باشید.

  • کربن استیل چیست ؟

کربن استیل با محتوای کربن بالا مشخص می شود که معمولاً تا 2.1٪ وزن آن است. موسسه آهن و فولاد آمریکا (ASISI) با رعایت ضوابط زیر، فولاد کربن را تعریف می کند:

  • حداقل محتوای مورد نیاز برای کروم، کبالت، نیکل، تیتانیوم، تنگستن، وانادیوم یا سایر فلزات مقاوم در برابر خوردگی.
  • حداقل محتوای مس مورد نیاز نباید بیش از 0.40٪ باشد.
  • حداکثر مقدار منگنز نباید از 65/1 درصد بیشتر باشد.
  • حداکثر محتوای مس نباید از 0.6٪ بیشتر باشد
  • حداکثر محتوای سیلیکون نباید بیش از 0.6 باشد
  • کربن استیل چه مزایایی دارد؟

استفاده از محتوای زیاد کربن ویژگی های فولاد را تغییر می دهد. به طور خاص تر، آن را قوی تر و سخت تر می کند. به همین دلیل بسیاری از شمشیرها، چاقوها و سایر سلاح های تیغه دار با کربن استیل تولید می شوند. 

  • آیا کربن استیل زنگ می زند؟

بله، کربن استیل زنگ می زند زیرا فاقد خواص مقاوم در برابر خوردگی همتای استنلس استیل آن است. اگرچه از استنلس استیل قوی تر و با دوام تر است اما در معرض رطوبت ممکن است کربن استیل زنگ زده و خورده شود. حتی مقدار کمی رطوبت، از جمله بخار رطوبت موجود در هوا، می تواند باعث زنگ زدگی کربن استیل شود. علاوه بر این، کربن استیل شکل پذیری کمتری نسبت به استنلس استیل دارد.

به طور خلاصه تفاوت بین کربن استیل با استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل دارای مقدار زیادی کروم است که به عنوان یک لایه محافظ در برابر خوردگی و زنگ زدگی عمل می کند که در کربن استیل وجود ندارد. کربن استیل سرشار از کربن است که در معرض رطوبت می تواند به سرعت دچار خوردگی و زنگ زدگی شود در حالی که استنلس استیل از خوردگی محافظت می شود. کربن استیل از استنلس استیل قوی تر و با دوام تر است.
استنلس استیل برای بسیاری از محصولات مصرفی ترجیح داده می شود و می توان از آن به صورت تزئینی در ساخت استفاده کرد، در حالی که کربن استیل اغلب در ساخت ، تولید و در پروژه هایی که فولاد بیشتر از چشم پنهان است ترجیح داده می شود.
استنلس استیل هدایت حرارتی کمتری نسبت به کربن استیل دارد.

  • چگونه کربن استیل و استنلس استیل را تشخیص دهیم؟

استنلس استیل براق است و در گریدهای مختلفی وجود دارد که می تواند باعث افزایش کروم در آلیاژ شود تا اینکه فولاد به اندازه آینه بازتابنده باشد. از نظر ناظر گاه به گاه ، تمیز کردن کربن استیل و استنلس استیل آسان است. کربن با روکش مات قابل مقایسه با گلدان چدن یا نرده های فرفورژه است.

کربن استیل

کربن استیل یا فولاد کربنی یکی از پرکاربردترین فلزات تجاری در جهان است. به عنوان آلیاژی از آهن و کربن، این نوع استیل دارای غلظت کربن بالاتری نسبت به انواع دیگر است و برای کاربردهایی که به استحکام بالا نیاز است، بسیار موثر است.

کربن استیل بر اساس محتوای کربن خود به یکی از دسته‌های زیر درجه بندی و طبقه بندی می‌شوند:

استیل کم کربن: < 0.25٪ (مثال: AISI 304)

کربن استیل متوسط: ۰٫۲۵٪ – ۰٫۶۰٪ (مثال: AISI 409)

استیل زیاد کربن: ۰٫۶۰٪ – ۱٫۲۵٪ (مثال: AISI 440C)

یک مسئله مشترک همه کربن‌های استیل این است که در دمای کمتر از ۳۲ درجه فارنهایت به خوب عمل نمی‌کنند و بیشتر مستعد زنگ زدگی و خوردگی هستند. در دمای زیر انجماد، استیل‌های کربنی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و در صورت قرار گرفتن بیش از حد طولانی ممکن است ترک بخورند.

کربن استیل چه مزایایی دارد؟

با ترکیب کربن، ویژگی‌های استیل تغییر می‌کند.

به طور معمول، قوی و سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از شمشیرها، چاقوها و سایر سلاح‌های تیغه‌دار با کربن بالا تولید می‌شوند.

کربن استیل را می توان از فولاد بازیافتی، فولاد خالص یا ترکیبی از هر دو تولید کرد و در انواع مختلفی مانند گالوانیزه، نورد گرم یا نورد سرد موجود است.

اتصالات بنکن BENKAN